Запровадити нову систему оцінки ефективності роботи поліції – скасування “палочної” системи орієнтованої на показники розкриття злочинів

Не дивлячись на те, що Арсен Аваков на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook (допис від 13.11.2015 – див. нижче) повідомив про скасування так званої «палочної» (див. визначення нижче) системи оцінювання роботи поліції, ця інформація (наказ, зміни до Закону, концепція тощо) оприлюднена не була. Тому має бути оприлюднена та законодавчо закріплена нова система оцінки ефективності роботи поліції. Понад того, все це має супроводжуватися консультаціями з громадськими організаціями та проходити відкрито й прозоро (принцип, закріплений ст. 9 ЗУ «Про Національну поліцію»).

Основа «палочної» або «показникової» системи складається з трьох частин:

1) кількісні показники (наприклад, число скоєних, розкритих або попереджених правопорушень).

2) очікувана зміна цього показника (зростання або зниження у відсотках).

3) його питома вага в оцінці діяльності будь-якого правоохоронного підрозділу.

На практиці це призводить до маніпулювання статистикою, приховування складних для розкриття злочинів від реєстрації, нехтуванню обов’язками щодо служіння суспільству та намагання постійно відповідати показникам, від чого залежить фактичний розмір заробітної плати та просування по службі etc. По суті, система показників (палиці) завжди є планом, тобто наперед визначеним показником. Вона працює за принципом співвіднесення з аналогічним періодом минулого року, і кожен знає, скільки необхідно «виробити» адміністративних фактів (В.В. Волков), тобто розпочати кримінальних проваджень за певними статтями, попередити злочинів etc.

Цій проблемі, а також шляхам її вирішення присвячене науково-практичне видання “Оцінка ефективності роботи поліції в Україні: від “палиць” до нової системи (на прикладі органів досуд. розслідування)”.